logo

انتخاب محل سایدبار

این سایدبار را با ابزارک های کاربردی پر کنی تا براحتی در دسترستان باشند
Email@YourSite.Com
+989121234567
تهران

تهران

09120586135

09355800124

milad.mohamadian@gmail.com

info@memberi.ir

تکنولوژی بلاک‌چین چیست؟

تکنولوژی بلاک‌چین چیست؟

تکنولوژی بلاک‌چین چیست؟

تکنولوژی که پشت ارز های دیجیتال وجود دارد تکنولوژی بلاک‌چین است. این تکنولوژی به تمام مشتریان اجازه می‌دهد بدون اینکه حتی یکدیگر را بشناسند، بتوانند به اجماع برسند.

تاریخچه تکنولوژی بلاک‌چین

تاریخچه تکنولوژی بلاک‌چین

ایده پشت تکنولوژی بلاک‌چین در سال ۱۹۹۱ شرح داده شد. وقتی دو پژوهشگر به نام های استورات هاربر و دابلیو اسکات استورنا یک راه حل کاربردی محاسباتی برای ایجاد مهر زمانی مدارک دیجیتال معرفی کردند تا نتوان تاریخ آنها را تغییر داد یا در محتویات آنها مداخله کرد. این سیستم از زنجیره ای از بلاک‌ها به طور رمزنگاری شده محافظت می‌شد برای ذخیره مدارکی استفاده کرد که مهر زمانی خورده بودند و در سال ۱۹۹۲ درخت‌های مرکل با طراحی ترکیب شدند و با ایجاد امکان جمع شدن چندین سند در یک بلاک، باعث افزایش کارآمدی آن شدند. با این حال این تکنولوژی بلا استفاده ماند و این اختراع در سال ۲۰۰۴ درست چهارسال قبل از آغاز کار بیت‌کوین از مد افتاد.

سیستم RPoW

در سال ۲۰۰۴، هال فینی، دانشمند کامپیوتر و فعال رمزنگاری سیستمی را معرفی کرد که RPoW یا Reusable Proof Of Work (گواه اثبات کار قابل استفاده مجدد) نام داشت. این سیستم با دریافت توکن هش‌کش، غیر قابل مبادله و غیر قابل تغییر مبتنی بر PoW کار می‌کرد. و درعوض توکنی ایجاد می‌کرد که امضای الکترونیکی داشت و بعدا می‌توانست بین یک فرد و فرد دیگر جا‌به‌جا شود.

سیستم RPoW مشکل دوباره غیرقانونی خرج شدن ارز را با ثبت کردن مالکیت توکن‌ها بر روی یک سرور مورد اعتماد حل کرد. سروری که طوری طراحی شده بود که به کاربران سرتاسر دنیا اجازه دهد بتوانند صحت و امانت آن را در هر زمانی تائید کنند. سیستم RPoW می‌تواند به عنوان یک نمونه اولیه زودهنگام و یک قدم دیجیتال بارز در تاریخچه ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شود.

READ  بهترین لپ‌تاپ ها از نظر طول عمر باتری در سال ۲۰۱۹

شکل گیری بیت کوین

در اواخر سال ۲۰۰۸، کاغذ سفیدی که یک سیستم پولی الکترونیک همتا به همتا و غیر متمرکز به نام بیت‌کوین را معرفی می‌کرد توسط شخص یا گروهی از اشخاص که از نام مستعار ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto استفاده می‌کردند منتشر شد. بیت‌کوین مبتنی بر الگوریتم های گواه اثبات کار هش‌کش Hash Cash بود، ولی سیتم بیت‌کوین برای محافظت در برابر دوباره غیر قانونی خرج شدن ارز، به جای استفاده از یک نرم افزار عملکرد محاسباتی مورد اعتماد مثل RPoW برای تائید و ردیابی تراکنش ها از یک پروتکل همتا به همتای غیر متمرکز استفاده می‌کرد. به طور خلاصه بیت‌ کوین‌ ها با استفاده از مکانیسم گواه اثبات کار توسط ماینرها در ازای یک پاداش ((ماین می شوند)) و بعد توسط نود های غیر متمرکزی که در شبکه هستند تائید می‌شوند.

در سوم ژانویه ۲۰۱۹، وقتی اولین بلاک بیت‌کوین به دست ساتوشی ناکاموتو ماین شد، بیت کوین به وجود آمد. انجام این کار جایزه ای به ارزش پنجاه بیت‌کوین داشت.

شکل گیری اتریوم

اولین گیرنده بیت‌کوین هال فیلی بود او در اولین تراکنش بیت‌کوین دنیا در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۹، ده بیت کوین از ساتوشی ناکاموتو دریافت کرد. در سال ۲۰۱۳، ویتالیک بوترین، یک برنامه نویس و یکی از بنیانگذاران مجله بیت‌کوین اظهار کرد که بیت‌کوین برای ساختن اپلیکیشن های غیر متمرکز به زبان برنامه نویسی نیاز دارد. ویتالیک که موفق نشد موافقت مجموعه را جلب کند شروع کرد به توسعه یک پلتفرم جدید محاسباتی توزیع شده بر پایه بلاک‌چین، که اتریوم نام داشت که دارای یک عملکرد برنامه نویسی به نام قراردادهای هوشمند بود. قراردادهای هوشمند برنامه ها یا کدهایی هستند که روی بلاک‌چین اتریوم قرار دارند و اجرا می شوند. بطور مثال، ازآنها می‌توان برای ایجاد یک تراکنش، در صورت وجود شرایط خاص استفاده کرد.

READ  بهترین لپ‌تاپ ها از نظر طول عمر باتری در سال ۲۰۱۹

قراردادهای هوشمند با زبان های برنامه نویسی به خصوصی نوشته می‌شوند و به صورت بایت‌کد جمع آوری می‌شوند که ماشینی مجازی و غیر متمرکز که ماشین مجازی اتریوم (EMV) نام دارد، می تواند آنها را بخواند و اجرا کند. توسعه دهنده ها همچنین می‌توانند اپلیکیشن هایی بسازند و منتشرکنند که داخل بلاک چین اتریوم اجرا می‌شوند. از این اپلیکیشن ها معمولا با عنوان DApps (اپلیکیشن های غیرمتمرکز) یاد می‌شود و همین الان صدها DApps در حال اجرا شدن داخل بلاک چین اتریوم هستند از جمله پلتفرم های شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن های شرط‌بندی، و مبادله های مالی.

ارز دیجیتال اتریوم اتر نام دارد، که می‌تواند بین حساب ها جابجا شود و از آن برای پرداخت هزینه نیروی محاسباتی مورد استفاده به هنگام اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می شود.

امروزه تکنولوژی بلاک چین مورد توجه بخش زیادی از جامعه قرار گرفته است و همین الان از آن در اپلیکیشن های مختلفی که فقط محدود به ارزهای دیجیتال نیستند، استفاده می‌شود

memberii
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

آیا به کمک نیاز دارید؟ با ما در واتس اپ گفتگو کنید.
گفتگو را شروع کنید.
سلام. شما می توانید از طریق نرم افزار واتس اپ Whats app با ما در ارتباط باشید.
به زودی پاسخ شما را خواهیم داد.